Colecția anna volkova: 120 de soiuri de roșii sunt doar începutul

Colecția Anna Volkova: 120 de soiuri de roșii - acesta este doar începutul 1

Galben, roșu, roz, maro, verde, bicolor - aceasta nu este o listă completă de roșii care cresc pe site-ul Anei. Există chiar și o colecție de soiuri „pasăre”.

Nu pot spune cu siguranță câte tipuri de roșii sunt în colecția mea astăzi. A început cu 58 de soiuri, iar în 2017 deja a semănat 120!

Colecția Anna Volkova: 120 de soiuri de roșii - acesta este doar începutul 2

Anna Volkova este fericita proprietară a 5.5 acri în Harkov (Ucraina). A preluat cultivarea deliberată a legumelor abia acum patru ani, dar a obținut deja rezultate incredibile.!

Parcela mea are totul pentru viață: o casă mică, numeroase șopronuri, până în ziua de azi fructul de bunic bunic bătrân, o grădină tânără, o grădină de legume și, bineînțeles, florile pe care le iubesc atât de mult.

Odată am ajuns să muncesc într-o grădină frumoasă - plină de sănătate, cu verdeață luxuriantă, flori parfumate și fructe în afara. Gazda a spus că folosește metode de agricultură ecologică. Și da, pământul chiar părea pufos. Și această amantă avea și o „grădină botanică” de… roșii! Atunci au fost semănate primele semințe ale iubirii mele pentru această legumă. Desigur, am vrut să-mi aduc complotul într-o formă perfectă, iar pentru asta aveam nevoie de cunoștințe, pentru care am mers la clubul nostru de agricultură ecologică din Harkov..

Prima dintre profesoare a fost Lina Mikhailovna Sakharnova, o mare fană a roșiilor brune. În anii 90, avea o colecție mare de ele. De la Lina Mikhailovna am primit soiuri mari de roșii Daghestan și Paul Robson. Iar prima lucrare fundamentală pe care am citit-o a fost tocmai cartea ei.Al doilea profesor a fost Șevchenko Lyudmila Nikolaevna, care a învățat cum să aibă grijă de pământ. Necunoscând internetul la acea vreme, a plantat intuitiv totul în niveluri și a mulat. Nu am aruncat niciodată deșeuri de plante. A strâns totul până la ultima coajă și a transformat-o în abundență. Nu am pășit niciodată și, mai ales, nu am fertilizat, cu excepția poate de câteva ori cu excremente de pui. Am primit soiuri de la ea Heart Heart, Conserve Pink și caise Gourmet. Și, desigur, cel mai important profesor este încă Yura Kuzminykh, un fermier care își împărtășește cu generozitate experiența și ne face să lucrăm la greșeli, dacă ceva nu se rezolvă.!

Colecția Anna Volkova: 120 de soiuri de roșii - acesta este doar începutul 3

Degustăm roșii cu consultanți de la un club de agricultură ecologică. Sunt al doilea pe dreapta

Familia noastră a trăit întotdeauna în sectorul privat și a păstrat grădina, dar atunci, în copilărie, a fost mai degrabă ca o prescripție și un mod de supraviețuire. Îmi amintesc cum toți ne-am plantat soiurile preferate de roșii cu bunica Budenovka, Cosmonaut Volkov, Tarasenko. Îmi amintesc cum au încolțit roșiile cu semănătură de primăvară.

Astăzi aleg soiuri de roșii într-un mod ușor ciudat pentru un colecționar - îndrăgostindu-se de numele lor. Ascultă doar: Puf albastru pufos, Chizhik ...

Colecția Anna Volkova: 120 de soiuri de roșii - acesta este doar începutul 4Zahar de tomate

Prefer soiuri înalte de roșii. În opinia mea, au multe avantaje, sunt frumoase și foarte diverse. Adevărat, există un „dar” - mulți sunt îngroziți la gândul de a crește roșii înalte, pentru că „grădina va fi împânzită cu bețișoare și unde să ia aceste bețe”. Plantez în rânduri duble într-un model de tablă de dantelă, cu doi stâlpi verticali pe părți și unul orizontal.

Dacă este posibil, acoperiți-le cu o plasă de umbrire sau agrofibre sau busuioc vegetal, nasturtium, calendula, salată, sfeclă, gălbenele (le numim cu fruntea neagră) lângă ele, astfel încât să umblu rădăcinile roșiilor la căldură..

Colecția Anna Volkova: 120 de soiuri de roșii - acesta este doar începutul 5

Poate mulți vor fi surprinși cum într-o zonă atât de mică cresc atât de multe tufe de roșii. Există un mic secret aici. Plantează răsaduri de roșii nu numai în paturi, ci și în paturile de flori lângă plante tinere care încă nu au reușit să crească. Acum este foarte la modă să cultivi legume lângă flori. Se dovedește 2 în 1: și pământul nu este gol, iar grădina de flori arată foarte neobișnuită.

Colecția Anna Volkova: 120 de soiuri de roșii - acesta este doar începutul 6

Roșiile preferate ale mamei - Heart friend (stânga) și cutia Malachite (roșie verde mare din dreapta)

Am plantat multe soiuri de vișine anul trecut - Cherry Bing, regina Taiwan, manichiură și alții - și le-au găsit aplicație. Aceste roșii sunt foarte convenabile să înghețe. Datorită dimensiunilor mici ale fructelor, se obține o densitate mai mare de contact - ca urmare, nu înghețați găuri din roșii, ci fructe dulci gustoase. Arată foarte frumos cireșe congelate asortate, unde sunt roșii albastre, roșii, galbene. Iarna le adaug in oua razuite, legume coapte, supe de legume, pizza.

Colecția Anna Volkova: 120 de soiuri de roșii - acesta este doar începutul 7

Cireșenie vișin

Colecția Anna Volkova: 120 de soiuri de roșii - acesta este doar începutul 8

Crema de cireș Ametist. Perii mici de 8 fructe se coacă în același timp. Foarte dulce!

Cultivând roșiile de patru ani, am făcut următoarele concluzii pentru mine: 

  • Pentru a păstra fertilitatea solului, plantarea de roșii într-o monocultură nu merită. Pământul se obosește repede, chiar dacă la sfârșitul lunii august semeni gunoi de grajd verde. Aveți nevoie de biodiversitate și de rotație a culturilor. 
  • Cei mai buni „vecini” pentru roșii sunt busuiocul, gălbenele, țelina, salata, în a doua jumătate a verii - roșii de dimensiuni medii cu dovlecel.
  • Asigurați-vă că mulgeți solul.
  • Nu așteptați „Nicolae cald”, și plantați răsaduri la sfârșitul lunii aprilie. Pentru a face acest lucru, cu 2 săptămâni înainte de plantare, trebuie să încălziți solul - de exemplu, acoperiți patul de grădină cu film. Conform observațiilor mele: cu cât aterizarea este mai aproape de vară, cu atât recolta este mai modestă. 
  • Folosiți agrofibra densă primăvara (protejează de frig) și subțire - vara (protejează de arsurile solare). 
  • Trebuie să „urmăriți în mod constant vremea”. Fiți conștienți de situație cel puțin pentru următoarele 5 zile.
  • Mereu „fă pământul”! Colectați deșeurile alimentare, ramurile, hârtia, hainele vechi de bumbac - și toate într-un morman de compost.

Vrei să afli mai multe povești interesante, să vezi mai multe fotografii cu soiuri și să ceri sfaturi cu roșiile în creștere? Sau poate că tu însuți ești un grădinar avid și vrei să-ți împărtășești experiența? Apoi alăturați-vă Clubului nostru de cultivatori de roșii amatori. Cu siguranță nu va fi plictisitor! 

Dacă aveți propria colecție de soiuri din orice plantă și doriți să vorbiți despre aceasta, scrieți-ne prin e-mail [email protected].

Distribuie pe rețelele de socializare:
Așa arată